Utan Konto Nya Casinon Utan Omsättning Bonus Spins

Det är inte för inte som poker är ett spel vars popularitet spridit sig över hela världen. Det finns framförallt två grundläggande anledningar till detta. Du behöver bara en kortlek för att kunna spela, plus att poker regler är otroligt enkla.

Det är ett väldigt logiskt spel som även nybörjare snabbt kommer underfund med. Samtidigt är underhållningsnivån mycket hög.

Den här guiden är för dig som vill lära dig grundläggande regler i poker – snart är du också redo att delta i underhållningen!

Bästa Pokersidorna 2022

500 Kr Bonus
100 Free Spins
Reklamlänk | 18+ | Stodlinjen.se| Spela ansvarsfullt | Regler & villkor gäller | 35x omsättningskrav på casino | Freespins gäller Book of Dead | 6x omsättningskrav på sport, min. odds 1.80 | Giltig i 60 dagar | Gratis: 500 | Bonusomsättning: 35 | Free Spins: 100 | Minsta insättning: 100 | Övrigt: Spela jackpotspel! |
0Kr Bonus
100 Free Spins
Reklamlänk | Endast nya spelare. Minsta insättning 100 kr. Vid insättning på 100 kro 100 free spins på Diamond Stars Classic Slot. Erbjudandet upphör efter 14 dagar. Regler & villkor gäller. 18+. Stodlinjen.se. | Gratis: 0 | Free Spins: 100 | Minsta insättning: 100 |

Poker händer

En pokerhand är benämningen på de kort du får tillgodoräkna dig när du spelar poker. Normalt sett är det två kort som bara du kan se, samt tre av de fem kort som ligger på bordet. Bra händer i poker är grunden för att vinna spelet. Det är för att den som har den bästa handen vinner – iallafall så länge man spelar tills händerna ska visas.

Är man en hejare på att bluffa eller lyckas få de andra spelarna att lägga sig, kan man vinna även utan att sitta med den bästa pokerhanden.

poker rules

Poker händernas värden

För störst chans att vinna i poker gäller det också att sitta med den bästa pokerhanden. Vi ska gå igenom rankningen av dessa, där vi går igenom varje hand i fallande ordning.

Royal Straight Flush

Den pokerhand som har det allra högsta värdet är en Royal Straight Flush. På svenska säger vi en färgstege med ess hög. Det innebär att du ska ha 10, J, Q, K och A av en och samma färg. Med färg menas inte röd eller svart, utan ruter, hjärter, spader eller klöver.

Straight Flush

Skillnaden mellan en Royal Straight Flush och en Straight Flush är att det inte är ett ess som är det högsta kortet i en Straight Flush.

Det innebär att denna hand alltså är en färgstege. Om två spelare har en varsin färgstege är det den spelare som har den högsta stegen som vinner.

Fyrtal

Fyrtal är en hand som de flesta har koll på, även om man inte är bevandrad inom pokerns termer. Precis som det låter, är fyrtal en hand när du har fyra stycken kort av samma värde Till exempel Q, Q, Q, Q och ett femte kort (som kan vara vilket kort som helst).

Kåk

En kåk består av en triss samt ett par. Det vill säga tre stycken likadana kort av ett värde och två stycken likadana kort av ett annat värde. Till exempel 3, 3, 3, K, K. Om två spelare har kåk är det den spelare som har den högsta trissen som vinner handen.

Färg

Färg är när du har fem stycken kort i samma färg. Det vill säga fem kort av antingen spader, ruter, klöver eller hjärter.

Om två spelare har färg, är det den spelare som har det högsta kortet i sin färg som vinner. Skulle bägge ha samma högsta kort går man på kort nummer två, sedan kort nummer tre, etc.

Stege

En stege är när du har fem stycken kort i fallande ordning. Det spelar inte någon roll vilka färger de kort som är i stegen har, så länge de är i ordning. Det kan till exempel vara 2, 3, 4, 5 och 6 – eller 8, 9, 10, J och Q, etc.

Triss

En triss är när du har tre stycken kort av samma värde, plus två övriga kort. De två övriga korten kan vara vilka kort som helst – de är inte inkluderade i handen. Till exempel 9, 9, 9 samt två andra kort. Om bägge spelare har triss vinner den högsta trissen.

Två par

Två par förklarar sig egentligen ganska bra självt. Det är när du har två likadana kort av en valör, samt två likadana kort av en annan valör, plus ett femte kort som inte spelar någon roll. Till exempel 5, 5, K, K, samt ett ytterligare kort. Har flera spelare två par, vinner spelaren med det högsta paret.

Ett par

När du har ett par i poker har du två stycken kort av samma värde, samt tre omatchande kort av vilka som helst värden. Till exempel Q, Q, plus tre ytterligare kort.

Om två spelare har par, vinner det högsta paret. Har spelarna samma par, går man på vem som har högst sidokort.

poker regler

Vinnande händer i poker

Nu har du koll på i vilken ordning de vinnande händerna rankas. Som du säkert uppfattat, har sidokorten en roll i spelet ibland, även de. Skulle det vara så att ingen spelare har någon vinnande hand, är det högst kort på hand som avgör vem som vinner.

Vet du hur händerna rankas är det enklare för dig att spela strategiskt.

Pokerspel och husets fördel

Beroende på vilken variant av poker du spelar, samt din egen skicklighetsnivå i vissa fall, kan husets fördel och den teoretiska återbetalningsprocenten vara lite olika.

Oavsett vilken typ av casinospel du spelar, kommer huset alltid att ha en viss fördel – en s.k. “house edge” på engelska. Detta helt enkelt för att casinot ska gå med vinst och kunna bedriva sin verksamhet.

I tabellen här nedan ser du exempel på den generella husfördelen i olika typer av kort- och pokerspel, samt spelens RTP som den teoretiska återbetalningsprocenten på engelska förkortas.

Typ av spelHusets fördelRTP (teoretisk återbetalningsprocent)
Blackjack0.75%99.25%
Baccarat1.20%98.80%
Caribbean Stud1.46%98.54%
Pai Gow1.65%98.35%
Pow Pow Poker1.96%98.04%
Spanish 212.20%97.80%
Let it Ride2.40%97.60%

Kolla in våra andra pokerguider

Vanliga frågor

Vad går poker ut på?

Hur många gånger kan man höja i poker?

Vad är värt mest i poker?

Är poker regler svåra att lära sig?

Hur synar man?

×

Inte rätt casino för dig?

Klicka på knappen för att flytta ner casinot. Det gör det enklare att hitta den rätta spelsidan för dig.



Visa aldrig detta meddelande igen