Utan Konto Nya Casinon Utan Omsättning Bonus Spins

Poker är ett underhållande spel som roat människor världen över i många hundra år. För dig som spelat poker förut är det lätt att förstå hur detta klassiska kortspel aldrig går ur tiden. För dig som aldrig spelat ett parti poker kan spelet verka avancerat med sina många termer och olika händer.

Faktum är dock att poker i grunden är ett väldigt enkelt spel och det kan lite liknas vid att lära sig cykla. Har du en gång lärt dig poker, sitter det i ryggraden sedan. Den här guiden kommer ge dig allt du behöver för att komma igång med poker online – nu kör vi!

Här hittar du bäst sajter för online poker

0Kr Bonus
100 Free Spins
Endast nya spelare. Minsta insättning 100 kr. Vid insättning på 100 kro 100 free spins på Diamond Stars Classic Slot. Erbjudandet upphör efter 14 dagar. Regler & villkor gäller. 18+. Stodlinjen.se. | Gratis: 0 | Free Spins: 100 | Minsta insättning: 100 |
2,000 Kr Bonus
11 Free Spins
18+| Insättning och spel på minst 100 kr. inom 30 dagar krävs | Min. insättning 100 kr. | Omsättning 35x | Ej progress jackpotts | Endast nya spelare, bara en gång per hushåll / IP | Se Regler&Villkor | Spela ansvarsfullt | Stodlinjen.se (020-819100) | Gratis: 2,000 | Bonusomsättning: 35 | Free Spins: 11 |

Varifrån härstammar pokern?

Om varifrån pokern egentligen härstammar, tvistar de lärda. Många menar att poker ska ha sitt ursprung från ett spel som spelades i Mesopotamien på 1500-talet. Andra menar att ett pokerliknande spel ska ha funnits redan på 900-talet f.Kr i Kina.

Den mest vanliga teorin kring pokerns ursprung är dock att det är ett färskare spel än så. Många menar att kortspelet poker är sprunget ur ett franskt spel vid namn poque. Detta skulle fransmännen ha tagit med sig till New Orleans, i samband med att Amerika kolonialiserades.

Det är denna teori kring detta beryktade kortspels ursprung de allra flesta menar ska vara den mest rimliga.

Hur fungerar online poker?

Reglerna för nätpoker kan se något olika ut beroende på vilken variant av spelet du deltar i. Själva grundreglerna är dock i stort sett alltid likadana. Det gäller för dig att ha den bästa handen, eftersom det är denna som vinner potten.

Vanligast är att man tar hjälp av korten på bordet för att bilda sin hand, men det finns även varianter av poker där endast de kort du fått på given räknas. Vi på Casinobonusar.nu kommer gå igenom alla händer en bit längre ned i texten, så att du kan ha stenkoll på dessa innan du börjar spela.

Snabbt sammanfattat kan man förklara poker så här:

  • Alla som vill delta i spelet lägger en insats.
  • Korten delas ut.
  • Eventuella byten görs.
  • Spelet börjar och varje giv du är med, behöver du syna (call) eller höja (raise) för att fortsätta vara med i spelet. Du kan också lägga dig (fold) om du anser att dina kort inte är tillräckligt bra för att spela vidare på.
  • Om du är med till sista given kommer alla insatser göras och därefter får alla kvarvarande spelare visa sina kort. Den som har den bästa handen vinner den pott som ligger på bordet.
  • Korten samlas in, blandas och en ny omgång startar.
Spela poker guide

Såhär spelar du poker i 4 steg

  • Steg 1: Börja med att lägga upp en spelplan. Med all den spänning som bettandet, bluffandet och alla strategier innebär, är det lätt att låta sig ryckas med i poker. Gör en budget innan du sätter dig vid bordet, och håll dig sedan till denna.
  • Steg 2: Hitta ett pokerbord du vill spela vid, där det finns en ledig plats. Spelar du en turnering startar den som regel när alla platser är fyllda. Spelar du poker i ett live casino kan du hoppa in i spelet när som helst så länge platser finns kring bordet.
  • Steg 3: Betala raken eller kostnaden för rundan. Det här är en kommission som betalas till huset, vilken låter spelaren stanna kvar i spelet.
  • Steg 4: Börja spela. Dealern börjar omgången genom att dela ut två kort till bordet. Beroende på vilken typ av poker som spelas, kommer spelarna vanligen ta emot två eller fem kort. Se till att ha roligt!

Pokerhänderna – rangordning och kortens värde

Varje hand i poker har ett eget värde, och vi ska guida dig igenom varje möjlig hand i poker. Vi börjar med den högsta, och fortsätter sedan i fallande ordning ända ned till den lägsta. Du kan också se alla händer rankade i samma ordning på bilden nedan.

  • Royal Flush / Färgstege med A hög: Fem kort, A-K-Q-J-10 av samma färg
  • Straight Flush / Färgstege: Fem kort av samma färg i en stege, t.ex.spader 9-8-7-6-5
  • Four of a kind / Fyrtal: Fyra kort av samma valör
  • Full house / Kåk: Tre kort av samma valör, samt två kort av en annan matchande valör (triss + par)
  • Flush / Färg: Fem kort av samma färg
  • Straight / Stege: Fem kort av valfri färg i en stege , t.ex. 6-5-4-3-2
  • Tree of a kind / Triss: Tre kort av samma värde
  • Two pair / Två par: Två kort av samma värde, samt två andra kort av ett annat matchande värde
  • Pair / Par: Två kort av samma värde
Pokerhänder rangordnade

Pokerspel och husets fördel

Beroende på vilken typ av poker du spelar, kommer husets fördel att variera. Här nedan kan du hitta husfördelen i några av de vanligaste pokervarianterna där du spelar mot huset. Det vill säga sådana som du kan komma att stöta på när du spelar poker online hos svenska casinon till exempel.

Typ av spelHusets fördelRTP (teoretisk återbetalningsprocent)
Blackjack0.75%99.25%
Baccarat1.20%98.80%
Caribbean Stud1.46%98.54%
Pai Gow1.65%98.35%
Pai Pow Poker1.96%98.04%
Spanish 212.20%97.80%
Let it ride2.40%97.60%

En notering om online poker odds

Oavsett om du spelar poker med en eller två kortlekar, spelar med community cards (gemensamma kort på bordet), inkluderar jokrar eller använder någon annan variation, ändras poker oddsen i takt med att korten delas ut.

Det betyder att oddsen är föränderliga under tiden du spelar, oavsett vilken variant av spelet du deltar i, i samband med att kort försvinner ur leken.

Kom ihåg att oddsen för att tilldelas en viss hand, inte nödvändigtvis behöver påverka utgången av spelet. En framgångsrik bluff kan vinna potten, även om du inte sitter med den bästa handen.

Känn dina motståndare: vilken typ av pokerspelare är de?

I samband med att du spelar poker är det viktigt att känna till vilken typ av pokerspelare du ställs emot. Detta beror på att alla pokerspelare har en egen spelstil. En del kanske bluffar mycket, och att lära dig genomskåda bluffarna kan bespara dig många kastade händer.

Andra spelare kanske aldrig bluffar, och då gäller det att inte gå all in mot dessa, utan att sitta på en riktigt bra hand. Vi ska därför introducera dig till de fyra vanligaste typer av pokerspelare du kan komma att stöta på när du spelar.

Spelstilar inom poker

Loose-passive / Lös-passiva spelare (LP)

Det här är en pokerspelare som deltar i alldeles för många händer, och dessutom spelar dem passivt. Det vill säga att de sällan höjer eller spelar aggressivt på annats vis.

Istället följer de mest med genom att checka eller syna andra spelares satsningar. Denna spelare är svår att bluffa eftersom de ofta synar det mesta, framförallt innan floppen (de tre första gemensamma korten som läggs ut på bordet).

Eftersom denna spelartyp normalt spelar väldigt passivt, bör du vara observant på om de plötsligt börjar höja insatserna vid bordet.

Loose-aggressive / Lös-aggressiva spelare (LAG)

Denna typ av pokerspelare bluffar gärna, och har en aggressiv spelstil som avskräcker många spelare. Det här är en person som snabbt samlar på sig stora högar med marker, och dessa används flitigt i stora valörer för att få de andra spelarna kring bordet att lägga sig.

Att bluffa mot en sådan spelare kan därför vara riskabelt, eftersom de gärna både synar och höjer potten. Bästa sättet att överlista denna typ av spelare är genom att försöka syna så många bluffar som möjligt.

Tight-passive / Tight-passiva spelare (TP)

Brukar också kallas för “nit”. Nit är en benämning på en pokerspelare som spelar sina händer otroligt tight och försiktigt. Deras högar av marker blir sällan stora, eftersom de hela tiden lägger sig.

Tight-passiva spelare spelar i stort sett bara händer de anser vara säkra eller så gott som säkra. De är därför lätta att slå ut redan på floppen, genom en lätt aggressiv höjning.

Om spelaren hakar på höjningen kan det vara fara å färde, och du bör överväga om din hand är tillräckligt bra för att spela vidare på, eller om det är dags att lägga sig. 

Tight-aggressive / Tight-aggressiva spelare (TAG)

Denna typ av spelare kör en mycket mer försiktig spelstil än ovan nämnda typ. I princip spelar de bara på händer som har god potential till att vinna, samtidigt som de sällan eller aldrig bluffar.

Om denna spelare går in hårt med satsningarna ska du därför vara på din vakt. Risken är hög att du möter en riktigt bra hand, så tänk igenom vilka händer du spelar igenom mot denna typ av spelare.

Vilka olika varianter av poker kan du spela online?

När du spelar poker online finns det ofta flera olika varianter av poker att välja på. Även om ett nätcasino inte erbjuder klassiska pokerturneringar, hittar du ofta pokerspel i live casinot eller bland de virtuella bordsspelen. Vi ska i korthet introducera dig till några av de olika typer av poker som du kan komma att stöta på när du spelar poker på nätet. Mer information om ämnet hittar du också på den här sidan där vi skrivit mer ingående om olika pokervarianter.

  • Texas Hold’em: Den kanske mest klassiska pokern av dem alla. Texas Hold’em spelas normalt som turnering, men det finns även Hold’em varianter som du kan spela som live casino spel.
  • Caribbean Stud: Detta är en av de mest vanliga pokervarianterna du kommer stöta på när du spelar poker i ett live casino. Här spelar man utan byten och alla spelare kör endast mot dealern.
  • Three Card Poker: Trekortspoker är ett enkelt spel för den som är ny inom pokervärlden. Här spelar du endast mot en dealer, och målet är att ha en bättre trekortshand än denne.
  • Blackjack: Det välkända casinospelet Blackjack spelas med minst två kort och målet är att få 21 på given, samt att även få en bättre hand än dealern. Här spelar du bara mot huset, ingen annan.
  • Pai Gow: Detta är ytterligare en variant av poker som du spelar mot huset istället för mot andra spelare. Här spelar du med två händer samtidigt, vilka bägge behöver slå husets två händer, för vinst.
  • Spanish 21: Spansk 21 påminner mycket om blackjack, men med mer liberala regler. Här har också alla 10-värda kort plockats bort ur leken, vilket förändrar oddsen i spelet en hel del.
logo image
logo image

Testa flera olika pokervarianter hos CasinoCasino

TILL CASINOT

18+ | Spela ansvarsfullt | www.stodlinjen.se | Regler & villkor gäller

Här är 6 poker tips du måste känna till!

  1. Lär dig spelet: En av de grundläggande punkterna för att bli framgångsrik inom poker är såklart att veta vad man håller på med. Innan du börjar spela bör du därför se till att noggrant sätta dig in i spelets regler. Tänk också på att reglerna kan variera beroende på spel.
  2. Börja spela med låga insatser: Att spela med låga insatser kanske kan kännas lite tråkigt ibland, men tro oss när vi säger att det brukar vara det bästa alternativet för nya spelare. Precis som med allt annat krävs träning innan du blir riktigt bra – så även med poker, och träningen bör ske utan stora utgifter.
  3. Välj pokerbord med omsorg: Det finns som regel väldigt många pokerbord att välja bland när du ska spela poker online. Ta inte första bästa bord som dyker upp, utan ta dig tid att kolla igenom alternativen. Välj sedan det bord vars upplägg passar din spelstil bäst.
  4. Låt dig inte distraheras av omgivningen: Ska du spela poker och bli duktig eller nå framgång vid bordet kan du inte hålla på med massa annat samtidigt. Sätt mobilen på ljudlös och låt bli sociala medier och andra distraktioner. När du spelar poker är det full fokus på spelet.
  5. Var flexibel i din spelstil: Att vara extra duktig inom en särskild spelstil är bra, men att kunna spela på många olika sätt är bättre. Ta dig tid att studera dina motspelare, och anpassa sedan ditt spelande utifrån deras stilar. På så vis förbättrar du dina odds.
  6. Ta dig inte an mer än du kan hantera: Det finns många fördelar med att spela poker online. Till exempel kan du spela vid flera bord samtidigt. Detta är dock ingenting du bör göra som nybörjare. Istället lämnar vi att spela på flera bord därhän till de riktigt erfarna spelarna som är vana vid att ha många bollar i luften.
  7. Spela med en bonus: Vill du ha lite extra pengar att spela med är en pokerbonus att rekommendera! mer om den här typen av bonus kan du läsa på vår dedikerade pokerbonus sida.

Här är de vanligaste poker myterna du kan komma att stöta på

Poker är bara spel och ingen tur: Denna myt är delvis sann. Det gäller såklart att ha mycket tur med vilka kort du får på hand och vilka kort som kommer upp på bordet. Med det sagt kan du dock påverka utgången av ditt spel med hjälp av kunskap om spelet, samt en god förmåga till att läsa av andra spelare.

Du ska alltid spela med höga insatser: Fel. Om du alltid spelar med höga insatser kommer dina marker snart vara slut, det är en sak som är säker. Istället bör du anpassa din spelstil dels utifrån vilka stilar de övriga spelarna vid bordet har, men givetvis ska du också anpassa spelandet utifrån vad du har på hand just nu.

Du behöver vara ett matematiskt geni för att lyckas i poker: Nej, det behöver du inte. Vad du behöver är att ha utmärkt koll på spelets regler, god kännedom om andra typer av spelstilar, en bra anpassningsförmåga, samt veta när det gäller att lägga sig. Ju mer du övar på spelet, desto bättre kommer du sannolikt att bli.

Poker online är uppgjort: Fel. Det kan hända att det finns luriga casinon på nätet, men inte i Sverige. Här i Sverige har vi nämligen en statlig myndighet enbart för spel – Spelinspektionen. Dessa kontrollerar nätcasinon just för att motverka uppgjorda spel och andra typer av fusk och de har stränga regler som alla spelbolag måste följa.

Vi svarar på dina funderingar om poker

Är det svårt att lära sig spela poker?

Vad är rake?

Kan man använda sig av olika strategier när man spelar poker?

Vad är skillnaden mellan Fixed Limit och No Limit poker?

Vanliga poker termer du behöver känna till

Här har vi listat några av de vanligast förekommande termerna inom poker som kan vara bra att känna till. För att få en ännu bättre överblick kan du också kika in på den här sidan om pokertermer där vi gör en djupdykning i terminologin.

  • Ante: Den lägsta summa du behöver satsa för att få delta i spelomgången när den drar igång.
  • Blind: Den insats du lägger innan en ny hand delas ut, för att få vara med på den aktuella handen.
  • Call / Syn: När det ligger en summa i potten och spelet är igång synar man genom att matcha den summa som föregående spelare satsat.
  • Check: Om ingen insats är lagd och ingen spelare innan har gjort en höjning, kan man välja att också själv avstå från att göra någon insats men fortfarande vara med i spelet. Detta kallas för att checka.
  • Raise / Höjning: En höjning är precis som det låter – en höjd insats.

×

Inte rätt casino för dig?

Klicka på knappen för att flytta ner casinot. Det gör det enklare att hitta den rätta spelsidan för dig.



Visa aldrig detta meddelande igen